ZWYKI 2016 – III Festiwal Teatrów Wiejskich, to kolejna edycja przeglądu, który jest organizowany w Warszawie; odbędzie się w dniach 26 i 27 listopada 2016 r. w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana. Podczas festiwalu wystąpi 6 zespołów teatralnych z różnych regionów Polski; zobaczymy widowiska z Kurpiów, Lubelszczyzny, Podkarpacia, Śląska… Wszystkie wyrastają z rdzennej kultury polskiej wsi, z obrzędów, zwyczajów i prac gospodarskich, wszystkie porywają niespotykaną energią, zachwycają autentyzmem. Atrakcją będą warsztaty wprowadzające w różnorodne techniki – śpiewacze i taneczne, rękodzielnicze. Takie widowiska i praktyczne działania budują wspólnotę z widownią, a jej szczególnym akcentem jest sobotnia tradycyjna zabawa ludowa.
III Festiwal Wiejskich Teatrów ZWYKI
P r o g r a m
26 listopada 2016 godz. 17,00
Dzień obrzędowości weselnej
O wiejskim weselu: Jest to cały poczet obrazów rzewnych albo wesołych, symbolicznych, rycerskich, a zawsze wysnutych z ducha nawskroś swojskiego i okraszonych mnogością pięknych pieśni, dających razem wierny obraz zwyczaju, pojęć i życia rodzinnego w narodzie…
Zygmunt Gloger, 1903
– Zespół PELAGIA z Leopoldowa (woj. lubelskie) – Truś, truś warkocku
Rozplatanie warkocza panny młodej przed ślubem: zdejmowanie wianka, czesanie, błogosławieństwo, symboliczne oddanie wianka Panu Młodemu. Śpiew komentarzem do zdarzeń, muzyka, taniec. Matka zabiera córkę do alkierza.
– Regionalny Zespół WESELE KRZMIENICKIE z Krzemienicy (woj. podkarpackie) – Wesele wiejskie – dzień ślubu
…dzień ślubu – to wszystko wyjaśnia. Do domu Panny Młodej (piękne rekwizyty weselne) przybywają goście weselni. Oracja drużby, błogosławieństwo młodych. Orszak wychodzi do kościoła, w izbie oczekiwanie na powrót. Powitanie wracających chlebem… Poczęstunek i żywiołowy taniec.
– Kurpiowski Zespół Folklorystyczny CARNIACY z Czarni (woj. mazowieckie) – Weselne obrazy
Do ślubu Marysiu. Ranek w chałupie; schodzą się familianci, raj, kawalerka, muzykanci. Rytualne ubieranie Panny Młodej przy rzewnej pieśni. Przyjazd Pana Młodego – musi zasłużyć na otwarcie wrót: prześpiewywanie, szarpanina, wykupiny.
Przenosiny Panna Młoda żegna się z pannami i rodzicami, drużbowie znoszą rzeczy do nowego gospodarstwa, kobiety układają do kufra wiano. Orszak odchodzi, zostają zasmuceni rodzice.
Godz. 20,00 – „Andrzejkowa” zabawa ludowa- publiczność, zespoły i ich kapele…
*
27 listopada 2016 godz. 17,00
O narodzinach… o odchodzeniu – autorskie obrazy dramatyczne
– Zespół JAMNICZANKI z Jamnicy (woj. podkarpackie) – Luli, luli
Dzień wiejskiej rodziny, ale nie taki zwyczajny – córka gospodarzy czeka na poród. Krzątanina, oczekiwanie i niepokój, pomoc wiejskiej akuszerki, „leki” na odwagę mężczyzn, wspólne przeżywanie wydarzenia.
– TEATR NAUMIONY z Ornontowic (woj. śląskie) – Kopidoł
Z wielką odwagą i wrażliwością opowiedziana historia o odchodzeniu bliskiej osoby. Znakomity scenariusz (gwara!), mistrzowskie prowadzenie aktorów- amatorów. Realistyczny obraz z życia rodziny i parabola człowieczego losu.
* * *
27 listopada – godziny 10,30 – 13,00
WARSZTATY – prowadzone przez zespoły, otwarte dla publiczności ZWYKÓW
Warsztat I Regionalne techniki wykonawcze:
– A. godz. 10,30 Warsztat śpiewu pieśni kurpiowskich – prowadzi Witold Kuczyński
– B. godz. 12,00 Warsztat tańca krzemienickiego – prowadzi Zespół „Wesele Krzemienickie”
UWAGA – jest możliwy udział w obu warsztatach.
Warsztat II godz. 11,00 Kwiaty z bibułki, traw i liści kukurydzy – prowadzi Jadwiga Kuchnio (Zespół PELAGIA).
Zainteresowani zgłaszają udział, wskazując warsztat, podając imię i nazwisko na adres festiwal@tkt.art.pl lub wypełniając formularz tutaj – do dnia 23 listopada 2016.
ORGANIZATORZY ZWYKÓW
– Towarzystwo Kultury Teatralnej
– Instytut Muzyki i Tańca
– Teatr Polski im. A. Szyfmana w Warszawie
* Ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego